Zabawki sensoryczne to jeden z najlepszych sposób, by już od pierwszych miesięcy życia dostarczać najmłodszym odpowiednie bodźce. Wzmacniają one rozwój i stymulują zmysły – a to kwestie na tyle ważne, że zabawki sensoryczne wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród zawodowców: pedagogów oraz psychologów. Oto co jeszcze warto wiedzieć na ich temat.

Czy zabawki sensoryczne naprawdę działają?

Zabawki sensoryczne nie są nowym sposobem na naiwnych rodziców. To sprawdzona metoda stymulowania rozwoju dziecka w kierunku odbierania bodźców i interpretowania tego, co ma do zaoferowania otoczenie.

Zabawki mają na celu pobudzanie zmysłów, przede wszystkim słuchu, dotyku i wzroku. Istnieją także zabawki, które skupiają się na węchu i smaku. Dzięki takim rozwiązaniom dzieci znacznie szybciej zaczną rozpoznawać przedmioty, rozumieć, jak działa świat, a co za tym idzie – mogą mieć ułatwiony start w życie przedszkolne i szkolne.

Zabawki sensoryczne – alternatywa dla głośnych zabawek

Czasami słyszy się głosy, że zabawki sensoryczne nie są atrakcyjne. Osoby, które szukają podarunku dla malucha bliskiej osoby, jak i te, które są rodzicami, za znacznie lepsze traktują zabawki kolorowe, duże i grające przeróżne melodyjki. Warto wiedzieć, że dla dziecka zabawka sensoryczna jest równie ciekawa, co najgłośniejsze modele tradycyjnych zabawek. Zabawki sensoryczne zawdzięczają to ciekawej fakturze, delikatnym dźwiękom i kolorom, które rzucają się w oczy. Są też dowodem na to, że zabawki nie muszą być skomplikowane, duże i bogate w szczegóły, by zainteresować malucha.

Te delikatne impulsy to ogromna zaleta w dzisiejszym świecie, który jest głośny i z każdej strony atakuje szybko pojawiającymi się i znikającymi komunikatami. Jeśli w dzieciństwie zadba się o delikatność sygnałów, później dziecku będzie łatwiej znaleźć złoty środek między życiem wirtualnym a realnym.

Jak zabawki sensoryczne wspierają rozwój dziecka?

Zabawki sensoryczne wspierają rozwój dziecka poprzez integrowanie zmysłów, wpływają na rozwój procesów poznawczych, ale też stymulują rozwój fizyczny oraz emocjonalny. Co istotne, sprawdzają się w przypadku dzieci z zaburzeniami, jak i tymi bez nich. To uniwersalne przedmioty, które mają wyłącznie zalety.

Świadomi rodzice, którzy chcą zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, powinni wiedzieć, że do wyboru mają szeroką gamę zabawek, od żelowych gniotków, przez układanki i interaktywne tablice, aż po siedziska i zestawy do ćwiczeń sensorycznych. Dzięki temu każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do potrzeb swojej pociechy.