Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Nie każdy wie jednak, jaki wpływ ma ona na nasz organizm. Dobrze byłoby zatem zapoznać się z właściwościami kawy. Przyda nam się także wiedza na temat tego, jak wybrać dobrej jakości kawę. 

Cenne właściwości kawy

Kawa charakteryzuje się nie tylko przyjemnym, intensywnym aromatem i wyrazistym smakiem. Napój ten warto docenić także ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim, kawa jest skarbnicą polifenoli, a także kofeiny. Obydwie substancje mają działanie silnie antyoksydacyjne. Są więc w stanie skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami, które przyczyniać się mogą do powstania wielu chorób. Kawa działa także pobudzająco, co docenią zwłaszcza osoby borykające się ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Napojowi temu nie można także odmówić korzystnego wpływu na nasz układ krążenia. Nie oznacza to jednak, że kawa jest całkowicie wolna od wad. Przede wszystkim, może ona nasilać refluks u osób, które się z nim zmagają. Poza tym, picie dużych ilości kawy może wypłukiwać z organizmu niektóre składniki mineralne. Mowa tu chociażby o magnezie. Osoby zmagające się ze zbyt niskim poziomem tego pierwiastka, powinny ograniczyć ilość spożywanej kawy. Warto pomyśleć o tym, aby przyrządzać słabszy napój lub pić go co drugi, trzeci dzień. Poza tym, kawa nie powinna być podawana dzieciom. Uważać muszą również na nią osoby starsze.

Ziarnista czy mielona?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką kawę kupić. Zazwyczaj, próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy lepsza będzie kawa ziarnista czy mielona. Wydaje się jednak, że ilu ludzi, tyle opinii. Ważne jest natomiast to, aby kawa pochodziła z dobrego źródła. Postawić można chociażby na kawę Fonte. Jeśli chodzi zaś o plusy kawy ziarnistej, wiele osób twierdzi, że jest ona bardziej aromatyczna. Ma nie tylko intensywniejszy zapach, ale również i smak. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że kawa w ziarnach będzie droższa od tej mielonej, co dla wielu osób jest dużą wadą. Poza tym, ziarna wymagają zmielenia, co także może nastręczać pewnych trudności. Wydaje się, że osoby żyjące w pośpiechu będą bardziej zadowolone z kawy zmielonej. Co ciekawe, wcale nie musi być ona produktem słabej jakości. Jak już wspomniano wyżej, wszystko będzie zależało od tego, gdzie kupimy konkretną kawę. Ważne jest takze odpowiednie jej przechowywanie. Najlepiej przesypać całe bądź mielone ziarna do puszki, którą szczelnie zamkniemy.