Włosy są wizytówką kobiety i wielu mężczyzn zwraca szczególną uwagę na ich wygląd. Nie tyle istotna jest ich długość (w końcu są wielbiciele zarówno krótkich, jak i długich fryzur), co ich estetyczny i schludny wygląd. Istnieją czynniki, które nie pomogą nam w utrzymaniu pięknej fryzury i zdrowych włosów. Co szkodzi naszym włosom i czego powinnyśmy unikać w codziennej pielęgnacji?

Nadmierne suszenie włosów

Suszarka jest naszym sprzymierzeńcem, kiedy np. spieszymy się rano do pracy alb chcemy osuszyć włosy po wyjściu z basenu, jednak ich zbyt mocne suszenie może doprowadzić do ich nadmiernego przesuszenia. Bardzo silny i gorący strumień suszarki wysusza nie tylko same włosy, ale i skórę głowy. Nadmierne jej nagrzewanie źle wpływa na cebulki włosów, które stają się słabsze. Włosy za to szybciej łamią się, są trudne do ułożenia, puszą się i źle wyglądają. Jeśli już musimy suszyć włosy suszarką, starajmy się robić to jak najkrócej. Jeśli możemy poświęcić na to chwilę, np. będąc w domu, używajmy zimnego strumienia powietrza. To zminimalizuje uszkodzenia.

Używanie szamponów nie przebadanych dermatologicznie

Znalezienie właściwego szamponu nie jest prostą sprawą, jednak powinnyśmy sprawdzić czego używamy do mycia głowy. Kosmetyki, które nie są przebadane dermatologicznie, mają w sobie wiele konserwantów i środków zapachowych mogą bardzo łatwo podrażnić naszą skórę. Dlatego przed każdym zastosowaniem szamponu upewnijmy się co do jego składu. W innym przypadku możemy nabawić się nieprzyjemnej alergii i świądu skóry głowy.

Częste farbowanie kiepskiej jakości farbami do włosów

Farbowanie nie jest przeciwwskazane, o ile używamy dobrej jakości farb. Częste rozjaśnianie włosów sprawia, że są one przesuszone i łamliwe. Również słabej jakości farby powodują, że końcówki włosów rozdwajają się i są bardzo delikatne. Aby wzmocnić włosy stosuj dobrej jakości farby, a raz na jakiś czas daj włosom odpocząć od farbowania i udaj się do fryzjera na ampułkę nawilżającą. Twoja fryzura Ci za to podziękuje.

Zapominanie o odżywce

Sam szampon nie wystarcza w pielęgnacji włosów. Choćby miał najlepszy skład nie może być jedynym kosmetykiem do włosów jakiego używamy. Dobrej jakości odżywka pomoże włosom nabrać blasku i doda im potrzebnych składników, takich jak keratyna, czy witaminy z grupy B. Odżywka jest ważna, ponieważ składniki z szamponu często nie mają kiedy się wchłonąć. Szampon jest zmywany zbyt szybko. Odżywka lub maska pozostaje na włosach dłużej, a składniki w nich zawarte mają czas by się wchłonąć.